specifications
PDF(1)
PDF(2)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | Richco, MNI |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Nylon |
| Thread/Screw/Hole Size | 1/4" |
| Length - Below Head | 0.375" (9.53mm) 3/8" |
| Diameter - Outside | 0.513" (13.03mm) |
| Diameter - Inside | 0.260" (6.60mm) |
| Thickness - Overall | 0.440" (11.18mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.313" (7.95mm) 5/16" |