specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | Richco, MNI |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Nylon |
| Thread/Screw/Hole Size | #4 |
| Length - Below Head | 0.031" (0.79mm) 1/32" |
| Diameter - Outside | 0.235" (5.97mm) |
| Diameter - Inside | 0.115" (2.92mm) |
| Thickness - Overall | 0.078" (1.98mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.145" (3.68mm) |