  • image of Ceramic Capacitors>MCH185A681JK
  • Part number MCH185A681JK
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 680PF 50V C0G/NP0 0603
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    price
    TYPEDESCRIPTION
    MfrROHM Semiconductor
    Series-
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusOBSOLETE
    Tolerance±5%
    Voltage - Rated50V
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Temperature CoefficientC0G, NP0
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsGeneral Purpose
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Capacitance680 pF