  • image of Ceramic Capacitors>MCH155CN681KK
  • Part number MCH155CN681KK
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 680PF 50V X7R 0402
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    price
    TYPEDESCRIPTION
    MfrROHM Semiconductor
    Series-
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusOBSOLETE
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated50V
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsGeneral Purpose
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Capacitance680 pF