  • image of Trimmer Potentiometers>M43P201KB40
  • Part number M43P201KB40
    Product classification Trimmer Potentiometers
    description TRIMMER 200OHM 0.75W PC PIN SIDE
    encapsulation Box
    quantity 817
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVishay / Spectrol
    Series43
    PackageBox
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.75W, 3/4W
    Tolerance±10%
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Adjustment TypeSide Adjustment
    Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.189" Face (6.40mm x 4.80mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Termination StylePC Pins
    Resistive MaterialCermet
    Resistance200 Ohms