specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | RAF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Length - Below Head | 0.200" (5.08mm) |
| Diameter - Outside | 0.472" (11.99mm) |
| Diameter - Inside | 0.312" (7.92mm) |
| Thickness - Overall | 0.326" (8.28mm) |
| Diameter - Shoulder | 0.385" (9.78mm) |