  • image of Angle, Linear Position Measuring>LVI-45-375-R-01-20-S
  • Part number LVI-45-375-R-01-20-S
    Product classification Angle, Linear Position Measuring
    description SENSOR LINEAR 381MM CONNECTOR
    encapsulation Tube
    quantity 201
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    PDF(3)
    PDF(4)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrH.G. Schaevitz, LLC / Alliance Sensors Group
    SeriesLV-45
    PackageTube
    Product StatusACTIVE
    Package / CaseCylinder
    Mounting TypeChassis Mount
    Output4mA ~ 20mA
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C
    Termination StyleConnector
    Linearity±0.15%
    Linear Range0 ~ 381.00mm (0 ~ 15.00")