  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>LIB1320Q4R0227
  • Part number LIB1320Q4R0227
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description 4.0V 220F 13*20 CAP LITH HYBRID
    encapsulation Tray
    quantity 654
    TYPEDESCRIPTION
    MfrCDA (Zhifengwei Technology)
    SeriesLIB-4.0V
    PackageTray
    Product StatusACTIVE
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.512" Dia (13.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-20°C ~ 65°C
    Lead Spacing0.197" (5.00mm)
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)100mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 65°C
    Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
    Capacitance220 F
    Voltage - Rated4 V