specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | Richco, LCBS |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Winged |
| Mounting Type | Snap Lock |
| Material | Nylon |
| Length - Overall | 1.858" (47.20mm) |
| Between Board Height | 1.125" (28.58mm) 1 1/8" |
| Holding Type | Snap Lock |
| Mounting Hole Diameter | 0.187" (4.75mm) 3/16" |
| Mounting Panel Thickness | 0.031" ~ 0.078" (0.79mm ~ 1.98mm) |
| Support Hole Diameter | 0.157" (3.99mm) |
| Support Panel Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |