specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | CIT Relay and Switch |
| Series | KP |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Contact Finish | Gold |
| Voltage Rating | 24VDC |
| Current Rating (Amps) | 25mA |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Pitch | 0.100" (2.54mm), Full |
| Circuit | SPST |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Termination Style | PC Pin |
| Actuator Type | Piano |
| Height Above Board | 0.374" (9.50mm) |
| Actuator Level | Raised |
| Washable | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Number of Positions | 8 |