  • image of Single FETs, MOSFETs>IRFR010TR
  • Part number IRFR010TR
    Product classification Single FETs, MOSFETs
    description MOSFET N-CH 50V 8.2A DPAK
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    price
    RoHS status NO
    specifications
    PDF(1)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVishay / Siliconix
    Series-
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusOBSOLETE
    Package / CaseTO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
    FET TypeN-Channel
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.2A (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs200mOhm @ 4.6A, 10V
    Power Dissipation (Max)25W (Tc)
    Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
    Supplier Device PackageDPAK
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
    Vgs (Max)±20V
    Drain to Source Voltage (Vdss)50 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs10 nC @ 10 V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds250 pF @ 25 V