  • image of Phototransistors>INL-3ANPT30
  • Part number INL-3ANPT30
    Product classification Phototransistors
    description THROUGH HOLE / STANDARD 3MM T1 /
    encapsulation Bag
    quantity 12881
    TYPEDESCRIPTION
    MfrInolux
    Series-
    PackageBag
    Product StatusACTIVE
    Package / CaseRadial
    Wavelength940nm
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-40°C ~ 80°C
    Viewing Angle30°
    Current - Dark (Id) (Max)100 nA
    Current - Collector (Ic) (Max)20 mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)30 V
    Power - Max75 mW