  • image of Aluminum Electrolytic Capacitors>HU2W331MCZS3WPEC
  • Part number HU2W331MCZS3WPEC
    Product classification Aluminum Electrolytic Capacitors
    description CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
    encapsulation Bulk
    quantity 322
    TYPEDESCRIPTION
    MfrAIC tech
    SeriesHU
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseRadial, Can - Snap-In
    Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
    PolarizationPolar
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 105°C
    ApplicationsGeneral Purpose
    Lead Spacing0.394" (10.00mm)
    ESR (Equivalent Series Resistance)310mOhm @ 100Hz
    Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
    Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
    Capacitance330 µF
    Voltage - Rated450 V
    Ripple Current @ Low Frequency1.49 A @ 120 Hz