  • image of Fixed Inductors>HPC 8040NV-6R8M
  • Part number HPC 8040NV-6R8M
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 6.8UH 5A 0.025OHM SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrTAI-TECH
    SeriesHPC-BMV/NV
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case3131 (8080 Metric)
    Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeWirewound
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)25mOhm
    RatingsAEC-Q200
    Current - Saturation (Isat)5.1A
    Material - CoreFerrite
    Inductance Frequency - Test1 MHz
    Supplier Device Package8040
    Height - Seated (Max)0.157" (4.00mm)
    Inductance6.8 µH
    Current Rating (Amps)5 A