  • image of Fixed Inductors>HPC 4018NF-3R3M
  • Part number HPC 4018NF-3R3M
    Product classification Fixed Inductors
    description 3.3 UH SHIELDED DRUM CORE, WIREW
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrTAI-TECH
    SeriesHPC4018NF
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case1616 (4040 Metric)
    Size / Dimension0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeWirewound
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)650mOhm
    Current - Saturation (Isat)2.3A
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Supplier Device Package1616
    Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
    Inductance3.3 µH
    Current Rating (Amps)2.3 A