specifications
PDF(1)
PDF(2)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Master Appliance Corp. |
| Series | HG |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Features | 3-Stage Switch, 6' Cord, Built-In Adjustable Base, Field Changeable Heating Element |
| Color | Red |
| Voltage | 120V |
| Temperature Range | 500°F ~ 750°F (260°C ~ 371°C) |
| Air Flow | 23.0 CFM |
| Tool Type | Heat Gun |
| Power - Rated | 1680W |
| Includes | Heat Gun |
| Approval Agency Marking | cULus |
| Approved Countries | Canada, United States |
| Nozzle Opening | Circular - 1.20" (30.48mm) |
| Current | 14 A |