  • image of RF Antennas>HG2458RD-RSP
  • Part number HG2458RD-RSP
    Product classification RF Antennas
    description ANTRB-DUCK 2.4/4.9/5.8GHZ 3DB
    encapsulation Bag
    quantity 208
    TYPEDESCRIPTION
    MfrL-com
    Series-
    PackageBag
    Product StatusACTIVE
    Mounting TypeConnector Mount
    Frequency Range2.4GHz ~ 2.5GHz, 4.9GHz ~ 5.35GHz, 5.73GHz ~ 5.85GHz
    Applications802.11a/b/g, Bluetooth, ISM, Wi-Fi, WLAN
    Gain3dBi, 3dBi, 3dBi
    TerminationRP-SMA
    Number of Bands3
    VSWR2
    Antenna TypeWhip, Tilt
    Height (Max)7.800" (198.12mm)
    Frequency GroupWide Band
    Frequency (Center/Band)2.45GHz, 5.13GHz, 5.79GHz
    RF Family/StandardBluetooth, General ISM, WiFi
    Power - Max5 W