  • image of Trimmers, Variable Capacitors>GKG40015
  • Part number GKG40015
    Product classification Trimmers, Variable Capacitors
    description CAP TRIMMER 7-40PF 100V TH
    encapsulation Bulk
    quantity 2151
    Adjustment TypeTop
    Capacitance Range7 ~ 40pF
    Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Q @ Freq200 @ 1MHz
    Dielectric MaterialCeramic
    Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
    Voltage - Rated100 V