  • image of Trimmers, Variable Capacitors>GKG3R015
  • Part number GKG3R015
    Product classification Trimmers, Variable Capacitors
    description CAP TRIMMER 1-3PF 100V TH
    encapsulation Bulk
    quantity 8574
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    Adjustment TypeTop
    Capacitance Range1 ~ 3pF
    Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Q @ Freq300 @ 1MHz
    Dielectric MaterialCeramic
    Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
    Voltage - Rated100 V