  • image of Trimmers, Variable Capacitors>GKG30086
  • Part number GKG30086
    Product classification Trimmers, Variable Capacitors
    description CAP TRIMMER 6.5-30PF 100V SMD
    encapsulation Bulk
    quantity 3792
    Adjustment TypeTop
    Capacitance Range6.5 ~ 30pF
    Size / Dimension0.177" L x 0.157" W (4.50mm x 4.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Q @ Freq300 @ 1MHz
    Dielectric MaterialCeramic
    Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
    Voltage - Rated100 V