  • image of Trimmers, Variable Capacitors>GKG20015
  • Part number GKG20015
    Product classification Trimmers, Variable Capacitors
    description CAP TRIMMER 5-20PF 100V TH
    encapsulation Bulk
    quantity 5462
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrEW Electronics
    SeriesSURFTRIM® GKG
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    FeaturesGeneral Purpose
    Adjustment TypeTop
    Capacitance Range5 ~ 20pF
    Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Q @ Freq300 @ 1MHz
    Dielectric MaterialCeramic
    Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
    Voltage - Rated100 V