  • image of Ceramic Capacitors>FV43X102K302EEG
  • Part number FV43X102K302EEG
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 1812 X7R 1000PF 10% 300
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 1200
    RoHS status NO
    specifications
    PDF(1)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrProsperity Dielectrics
    SeriesFV
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    FeaturesHigh Voltage
    Voltage - Rated3000V (3kV)
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsSMPS Filtering
    Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
    Capacitance1000 pF