  • image of Ceramic Capacitors>FV31X102K202ECG
  • Part number FV31X102K202ECG
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 1000PF 2KV X7R 1206
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 3100
    RoHS status NO
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVenatronics
    SeriesFV
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    FeaturesHigh Voltage
    Voltage - Rated2000V (2kV)
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.130" L x 0.063" W (3.30mm x 1.60mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsSMPS Filtering
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Capacitance1000 pF