  • image of Fixed Inductors>FSLU2520-R27KP2
  • Part number FSLU2520-R27KP2
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 270NH 420MA 380MOHM SM
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 5494
    RoHS status NO
    specifications
    PDF(1)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrToko America Inc.
    SeriesFSLU2520
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusOBSOLETE
    Tolerance±10%
    Package / Case1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingUnshielded
    TypeDrum Core, Wirewound
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    DC Resistance (DCR)380mOhm Max
    Q @ Freq30 @ 25.2MHz
    Frequency - Self Resonant425MHz
    Material - CoreFerrite
    Inductance Frequency - Test25.2 MHz
    Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
    Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
    Inductance270 nH
    Current Rating (Amps)420 mA