  • image of Ceramic Capacitors>FS55X106K101EGG
  • Part number FS55X106K101EGG
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 10UF 100V X7R 2220
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 4200
    RoHS status NO
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVenatronics
    SeriesFS
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    FeaturesHigh Voltage
    Voltage - Rated100V
    Package / Case2220 (5750 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Capacitance10 µF