  • image of Ceramic Capacitors>FS32X225K101EGG
  • Part number FS32X225K101EGG
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 2200
    RoHS status NO
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVenatronics
    SeriesFS
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    FeaturesHigh Voltage
    Voltage - Rated100V
    Package / Case1210 (3225 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
    Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
    Capacitance2.2 µF