  • image of Ceramic Capacitors>FS31X225K500EPG
  • Part number FS31X225K500EPG
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 2200
    RoHS status NO
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVenatronics
    SeriesFS
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    FeaturesHigh Voltage
    Voltage - Rated50V
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsSMPS Filtering, Bypass, Decoupling
    Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
    Capacitance2.2 µF