  • image of Ceramic Capacitors>FM31X103K101PXG
  • Part number FM31X103K101PXG
    Product classification Ceramic Capacitors
    description CAP CER 1206 X7R 10000PF 10% 10
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 4200
    RoHS status NO
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrProsperity Dielectrics
    SeriesFM
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±10%
    Voltage - Rated100V
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Temperature CoefficientX7R
    Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    ApplicationsSMPS Filtering
    Thickness (Max)0.102" (2.60mm)
    Capacitance10000 pF