  • image of Single FETs, MOSFETs>FBG04N30BC
  • Part number FBG04N30BC
    Product classification Single FETs, MOSFETs
    description GAN FET HEMT 40V30A COTS 4FSMD-B
    encapsulation Bulk
    quantity 341
    RoHS status NO
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrEPC Space
    SeriesFSMD-B
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
    TechnologyGaNFET (Gallium Nitride)
    FET TypeN-Channel
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C30A (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs9mOhm @ 30A, 5V
    Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 9mA
    Supplier Device Package4-SMD
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V
    Vgs (Max)+6V, -4V
    Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs11.4 nC @ 5 V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1300 pF @ 20 V