  • image of Chip Resistor - Surface Mount>FBF06FT-R820
  • Part number FBF06FT-R820
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES 0.82 OHM 1% 1/3W 1206
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 5200
    RoHS status NO
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVenatronics
    SeriesFBF
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Tolerance±1%
    FeaturesCurrent Sense
    Package / Case1206 (3216 Metric)
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package1206
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Resistance820 mOhms