  • image of Chip Resistor - Surface Mount>FBF05FT-R250
  • Part number FBF05FT-R250
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES 0.25 OHM 1% 1/4W 0805
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 5200
    RoHS status NO
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVenatronics
    SeriesFBF
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.25W, 1/4W
    Tolerance±1%
    FeaturesCurrent Sense
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0805
    Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
    Resistance250 mOhms