  • image of Thermostats - Mechanical>F20B12505ACFA06E
  • Part number F20B12505ACFA06E
    Product classification Thermostats - Mechanical
    description THERMOSTAT 125DEG C SPST-NO WIRE
    encapsulation Bulk
    quantity 200
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    PDF(3)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrCantherm
    SeriesF20
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±9°F (±5°C)
    Package / CasePotted - Wire Leads
    Mounting TypeThrough Hole
    CircuitSPST-NO
    Termination StyleWire Leads - 6" (152.4mm)
    Switching Temperature257°F (125°C)
    Reset Temperature203°F (95°C)
    Current Rating - AC1.6A (250V)