specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | EHCBS |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Mounting Type | Snap Lock |
| Material | Nylon |
| Between Board Height | 0.625" (15.88mm) 5/8" |
| Holding Type | Edge Holding |
| Mounting Hole Diameter | 0.187" (4.75mm) 3/16" |
| Mounting Panel Thickness | 0.031" ~ 0.078" (0.79mm ~ 1.98mm) |