  • image of Fixed Inductors>ECS-MPI4040R2-4R7-R
  • Part number ECS-MPI4040R2-4R7-R
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 4.7UH 2.2A 105MOHM SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 3418
    TYPEDESCRIPTION
    MfrECS Inc. International
    SeriesECS-MPI4040
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)105mOhm
    RatingsAEC-Q200
    Current - Saturation (Isat)4.3A
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
    Inductance4.7 µH
    Current Rating (Amps)2.2 A