  • image of Fixed Inductors>ECS-MPI4040R2-3R3-R
  • Part number ECS-MPI4040R2-3R3-R
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 3.3UH 2.6A 76 MOHM SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 4325
    TYPEDESCRIPTION
    MfrECS Inc. International
    SeriesECS-MPI4040
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)76mOhm
    RatingsAEC-Q200
    Current - Saturation (Isat)5.4A
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
    Inductance3.3 µH
    Current Rating (Amps)2.6 A