  • image of Fixed Inductors>ECS-MPI2520R1-1R0-R
  • Part number ECS-MPI2520R1-1R0-R
    Product classification Fixed Inductors
    description FIXED IND 1UH 3.7A 42 MOHM SMD
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 20118
    TYPEDESCRIPTION
    MfrECS Inc. International
    SeriesECS-MPI2520
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeMolded
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    DC Resistance (DCR)42mOhm Max
    Current - Saturation (Isat)4A
    Inductance Frequency - Test1 MHz
    Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
    Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
    Inductance1 µH
    Current Rating (Amps)3.7 A