  • image of Fixed Inductors>DP20162R2MSB
  • Part number DP20162R2MSB
    Product classification Fixed Inductors
    description SMD SHIELDED POWER INDUCTOR , 20
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 300
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrABC Taiwan Electronics Corp.
    SeriesDP2016-S
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case0806 (2016 Metric)
    Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)168mOhm Max
    Current - Saturation (Isat)2A
    Material - CoreAlloy Powder
    Inductance Frequency - Test1 MHz
    Supplier Device Package0806
    Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
    Inductance2.2 µH
    Current Rating (Amps)1.4 A