  • image of Bridge Rectifiers>DF20NA160 F1
  • Part number DF20NA160 F1
    Product classification Bridge Rectifiers
    description DIOE MODULE 1600V 20A
    encapsulation Tube
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrSANREX
    Series-
    PackageTube
    Product StatusACTIVE
    Package / Case5-SIP Exposed Pad
    Mounting TypeThrough Hole
    Diode TypeThree Phase
    Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
    TechnologyStandard
    Supplier Device Package5-SIP
    Voltage - Peak Reverse (Max)1.6 kV
    Current - Average Rectified (Io)20 A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.2 V @ 20 A
    Current - Reverse Leakage @ Vr8 mA @ 1600 V