specifications
PDF(1)
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Power Integrations |
| Series | TinySwitch®-III |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Voltage - Output | 12V |
| Voltage - Input | 85 ~ 265 VAC |
| Current - Output | 1A |
| Regulator Topology | Flyback |
| Board Type | Fully Populated |
| Utilized IC / Part | TNY278 |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Main Purpose | AC/DC, Primary Side |
| Outputs and Type | 1, Isolated |
| Power - Output | 12 W |