  • image of Chip Resistor - Surface Mount>D1CPC0306QR018FF-T50
  • Part number D1CPC0306QR018FF-T50
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES 0.018 OHM 1% 1/3W 0306
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    RoHS status YES
    specifications
    TYPEDESCRIPTION
    MfrThin Film Technology Corp.
    SeriesD1CPC0306-FF
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.333W, 1/3W
    Tolerance±1%
    FeaturesAnti-Sulfur, Current Sense, Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
    Package / CaseWide 0603 (1608 Metric), 0306
    Temperature Coefficient±50ppm/°C
    Size / Dimension0.031" L x 0.063" W (0.80mm x 1.60mm)
    CompositionMetal Element
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package0306
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Resistance18 MOhms