  • image of Single Zener Diodes>CZRF52C11
  • Part number CZRF52C11
    Product classification Single Zener Diodes
    description DIODE ZENER 11V 200MW 1005
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 200
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    PDF(3)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrComchip Technology
    Series-
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±5%
    Package / Case1005 (2512 Metric)
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Voltage - Zener (Nom) (Vz)11 V
    Impedance (Max) (Zzt)20 Ohms
    Supplier Device Package1005/SOD-323F
    Power - Max200 mW
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900 mV @ 10 mA
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 nA @ 8.5 V