  • image of Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors>CZP-7R5L105R-TW
  • Part number CZP-7R5L105R-TW
    Product classification Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
    description 7.5V 1F 24*8*22 T/PC EDLC
    encapsulation Box
    quantity 200
    TYPEDESCRIPTION
    MfrCDA (Zhifengwei Technology)
    SeriesCZP-7.5V
    PackageBox
    Product StatusACTIVE
    Package / CaseRadial, Can
    Size / Dimension0.945" L x 0.315" W (24.00mm x 8.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-40°C ~ 65°C
    TerminationPC Pins
    ESR (Equivalent Series Resistance)180mOhm @ 1kHz
    Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
    Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
    Capacitance1 F
    Voltage - Rated7.5 V