  • image of Fixed Inductors>CTMPC100805F-R47M
  • Part number CTMPC100805F-R47M
    Product classification Fixed Inductors
    description 0.47UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 210
    TYPEDESCRIPTION
    MfrCentral Technologies
    SeriesCTMPC100805F
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±20%
    Package / Case1008 (2520 Metric)
    Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeMolded
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    DC Resistance (DCR)39mOhm Max
    Current - Saturation (Isat)6.2A
    Inductance Frequency - Test2 MHz
    Supplier Device Package1008
    Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
    Inductance470 nH
    Current Rating (Amps)3.7 A