  • image of Fixed Inductors>CTEP105LF-R36N
  • Part number CTEP105LF-R36N
    Product classification Fixed Inductors
    description 0.36UH SMD SHLDED POWER INDUCTOR
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 205
    TYPEDESCRIPTION
    MfrCentral Technologies
    SeriesCTEP105LF
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Tolerance±30%
    Package / CaseNonstandard
    Size / Dimension0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    ShieldingShielded
    TypeWirewound
    Operating Temperature-30°C ~ 100°C
    DC Resistance (DCR)2.6mOhm Max
    Current - Saturation (Isat)24A
    Inductance Frequency - Test100 kHz
    Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
    Inductance360 nH
    Current Rating (Amps)21 A