specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richco, Inc. (Essentra Components) |
| Series | Richco, CSR |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Color | Natural |
| Material | Nylon |
| Length | 0.295" (7.49mm) |
| Shape | Tubular |
| Type | Spacer |
| Height | 0.295" (7.49mm) |
| Usage | General Purpose |
| Diameter - Outside | 0.295" (7.49mm) |