  • image of Current Sense Transformers>CR8348-2500-N
  • Part number CR8348-2500-N
    Product classification Current Sense Transformers
    description CURR SENSE XFMR 40A T/H
    encapsulation Bulk
    quantity 11262
    RoHS status YES
    specifications
    PDF(1)
    PDF(2)
    TYPEDESCRIPTION
    MfrCR Magnetics, Inc.
    SeriesCR8300
    PackageBulk
    Product StatusACTIVE
    Size / Dimension0.925" L x 0.433" W (23.50mm x 11.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    TypeNon-Invasive (Solid Core)
    Termination StylePC Pin
    DC Resistance (DCR)134Ohm
    Frequency Range20Hz ~ 1kHz
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Current Ratio2500:1
    Current Rating (Amps)40 A