  • image of Chip Resistor - Surface Mount>CR203002F
  • Part number CR203002F
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES SMD 30K OHM 1% 1/16W 0402
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 180200
    price
    TYPEDESCRIPTION
    MfrMeritek
    SeriesCR
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.063W, 1/16W
    Tolerance±1%
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Resistance30 kOhms