  • image of Chip Resistor - Surface Mount>CR161001F
  • Part number CR161001F
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES SMD 1K OHM 1% 1/10W 0603
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 3235200
    price
    TYPEDESCRIPTION
    MfrMeritek
    SeriesCR
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Tolerance±1%
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Height - Seated (Max)0.022" (0.55mm)
    Resistance1 kOhms