  • image of Chip Resistor - Surface Mount>CR0402-10W-8253FT
  • Part number CR0402-10W-8253FT
    Product classification Chip Resistor - Surface Mount
    description RES 825K OHM 1% 1/10W 0402
    encapsulation Tape & Reel (TR)
    quantity 10200
    price
    TYPEDESCRIPTION
    MfrVenkel LTD
    SeriesCR
    PackageTape & Reel (TR)
    Product StatusACTIVE
    Power (Watts)0.1W, 1/10W
    Tolerance±1%
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Temperature Coefficient±100ppm/°C
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    CompositionThick Film
    Operating Temperature-55°C ~ 155°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package0402
    Height - Seated (Max)0.016" (0.40mm)
    Resistance825 kOhms