  • image of Film Capacitors>CMPPAC310V824K22.5S5
  • Part number CMPPAC310V824K22.5S5
    Product classification Film Capacitors
    description CAP FILM 0.82UF 310VAC RADIAL
    encapsulation Bag
    quantity 589
    TYPEDESCRIPTION
    MfrSURGE
    SeriesCMPP
    PackageBag
    Product StatusACTIVE
    Package / CaseRadial
    Mounting TypeThrough Hole
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    ApplicationsEMI, RFI Suppression
    Lead Spacing0.886" (22.50mm)
    TerminationPC Pins
    RatingsX2
    Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
    Voltage Rating - AC310V
    Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
    Capacitance0.82 µF
    Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)